KARULAUGU BÄNDITERAAPIA LAAGER SAI SEL SUVEL AMETLIKU ALGUSE
Tantsib teisiti,
naerab kõvasti
ja ei pelga!
Mängib valjusti,
mängib valesti
kui on soov!
Kuumal juulikuu nädalal toimus Viimsi Teraapiakeskuses esmakordselt Karulaugu Bänditeraapia laager 2021, mille missiooniks oli muusikaliste tegevuste kõrval pakkuda lastele huvitavat programmi ka vaimse tervise teemadel.
Viimsi Valla poolt toetatud projekti vedas keskuse looja Käll Kruusmägi koos mitmekülgse laagri-meeskonnaga, kuhu kuulus nii terapeute, loomeinimesi kui koolitajaid.
Laste ja noorte vaimne kliima on selles ebatavalises ja ärevas pandeemia-olukorras väga soodne pinnas paljude vaimse tervise häirete tekkeks või süvenemiseks. Seega võtsime meeskonnaga kõrgeimaks eesmärgiks rääkida avatult ja selgelt paljudest vaimse tervisega seotud teemadest, aga seda väga mängulises ja põnevas võtmes. Lapsed said palju pille harjutada, kogeda kuidas on võimalik omi emotsioone teadlikult muusikasse suunata, kuidas kasutada oma häält efektiivsemalt, kuidas olla enesekindlam ning luua uusi suhteid ja mis kõige olulisem – kuidas kuulata paremini ise-ennast ja teisi. Erinevad loome ja terviseteaduste spetsialistid pakkusid lastele väga sisukat programmi, mis toetasid kõik positiivse seotuse teket ning juba esimesest päevast alates oli nähe, et lapsed muutusid järjest julgemaks ja avatumaks.
Laagri viimasel päeval tuli lastega koos soleerima Birgit Sarrap, kes imestas, et lapsed olid oma loo vaid ühe nädalaga nii hästi selgeks saanud. Koos harjutatud ja kirjutatud lugu ei olnud mitte lihtne- 5 minutit pikk ja kokku pidi kõlama 9 erinevat instrumenti! Birgit andis ka lastele nõu, kuidas laval veelgi paremingi koostööd teha ning koos tehti ka erinevaid naljakaid hääleharjutusi.
Mida vanemate poolt kiideti, oli võimalus läheneda lastele individuaalsemalt, mida tavalistes suvelaagrites väga teha ei jõua. Et bändigrupis oli kokku 9 last, võimaldas see spetsialistidel tutvuda iga lapsega nimepidi ning sisukamalt. Kuulata ära kõigi mured, ning vajadusel anda tuge ja nõu. Võimas oli see, kuidas lapsed üksteisega ka keerulisemaid ja raskemaid kogemusi vahetasid, üksteist toetasid ja innustasid. Väga positiivne oli, et mõned lapsed leidsid pundist ka uusi sõpru, kellega nad sügisel uues koolis taaskohtuvad- nii on tasapidi juba maandatud see ärevus, et uude kooli minnes kedagi ei tunne.
Väga kõrgelt hindasime laagikorraldajatega ka vanemate tagasisidet- kuidas ja kas me selle ülesandega üldse hakkama saime. Et enamus lapsi lubas järgmine aasta kindlasti tagasi tulla ning mõnega jätkub töö ka juba sügisel algavates bänditundides, peame omalt poolt ürituse kordaläinuks. Kõikidele korraldajatele jätsid lapsed igaljuhul väga südamliku ja tööka mulje ning loodetavasti nende huvi pillimänguvastu ei rauge.
Tagasiside lapsevanemalt: Kuna meie tütar on väga pelglik ja ärev kõige uue ja tundmatu suhtes, siis ei julgenud me teda kohe laagrisse kirja panna. Tegime parasjagu veenmistööd ja kõhkleva vastuse peale otsustasin siiski tütre kirja panna. Ja nii mina kui ka tütar oleme selle üle väga rõõmsad. Laager meeldis tütrele esimesest hetkest. Ta leidis sealt mitu sõpra, sai mängida erinevaid pille ja laulda. Mis aga kõige tähtsam, ta õppis iseennast paremini tundma, oma tundeid ja emotsioone tajuma ning nedega ka paremini toime tulema. Peale laagrit on meie tütar oluliselt enesekindlam, ei pelga enam nii palju võõraid inimesi ja situatsioone ning on meid korduvalt oma ootamatu julgusega üllatanud.
Aitäh kõikidele lastele ja vanematele ning Viimsi vallale, kes laagrile rohelise tule andsid! Loodetavasti näeme juba järgmisel aastal!
Käll Kruusmägi, Ingrid Kruusmägi, bänditundide läbiviijad
PROJEKTI TOETAS: